Foto: Alma Bengtsson / EBU
Foto: Alma Bengtsson / EBU

Srbija ostaje na Pesmi Evrovizije, ali tenzije u EBU rastu! Slovenija i druge zemlje traže odgovore

I deset dana nakon završetka 69. Pesme Evrovizije, strasti se ne smiruju. Više evropskih zemalja izrazilo je sumnju u regularnost ovogodišnjeg takmičenja, dok neke čak razmatraju povlačenje – ali Srbija neće biti među njima.

Šefica za medije Radio-televizije Srbije i dugogodišnja evrovizijska komentatorka Duška Vučinić poručila je u jutarnjem programu RTS-a da, uprkos razočaravajućem plasmanu i brojnim kontroverzama, Srbija ostaje deo evrovizijske porodice.

„Nećemo se povući, bez obzira na sve. Shvatili smo koliko nam ovaj događaj znači i kako smo dobro pozicionirani, čak i u godinama kada nismo u finalu“, istakla je Vučinićeva, podsećajući da se Srbija jednom već povukla sa takmičenja 2014. godine, možda malo i ljuta što 2013. godine nije prošla u finale.

„Shvatili smo da smo dobro pozicionirani, bez obzira na plasman. To takmičenje je više od bodova – to je prostor za predstavljanje zemlje, kulture i muzike“, navela je Vučinićeva, ali nije krila da postoji uočljivo nezadovoljstvo poslednjih godina.

Više zemalja potvrdilo svoje učešće na Pesmi Evrovizije 2026.

Pored Srbije, svoje učešće na Evroviziji 2026. već su potvrdile i brojne druge zemlje, uprkos sve glasnijim kritikama i polemikama u vezi sa pravilima i glasanjem. Među njima su Austrija, Danska, Finska, Grčka, Holandija i Ujedinjeno Kraljevstvo, koje su potvrdile nastavak svog evrovizijskog puta.

I dok je Luksemburg najavio nacionalni izbor i započeo pripreme, odluka o konačnom učešću još uvek nije doneta, jer se vode razgovori sa vladom te zemlje koja od povratka 2024. finansira njihov nastup.

Crna Gora, iako trenutno bez zvanične potvrde, nagovestila je povratak – kako je izjavila šefica delegacije Vladana Vučinić: „Vidimo se sledeće godine“, a producent Montesonga Danijel Alibabić pozvao je domaće vlasti da se snažnije uključe u evrovizijske pripreme.

Foto: Alma Bengtsson / EBU

Foto: Alma Bengtsson / EBU

Izrael – dvostruki aršini i narušeno poverenje

I dok Srbija ostaje, neke druge zemlje prete odlaskom. Javni servisi Belgije, Španije, Finske i Irske zatražili su reviziju glasova i otvorenu debatu u okviru EBU-a, dok je belgijska delegacija javno dovela u pitanje svoje učešće 2026. godine.

Jedna od ključnih tema ovogodišnje Evrovizije nije bila (samo) muzika. Već drugi put zaredom, pitanje učešća Izraela izazvalo je ozbiljne podele među članicama EBU-a. Dok Rusiji nije dozvoljeno da učestvuje zbog agresije na Ukrajinu, Izrael, i pored aktuelnih dešavanja u Gazi i sve prisutnijih optužbi za kršenje međunarodnog prava, ostaje deo takmičenja – što mnogi vide kao dvostruke standarde.

Direktorka Televizije Slovenije Ksenija Horvat uputila je pismo EBU-u u kojem poziva na „hitnu i inkluzivnu raspravu“ o pravilima učestvovanja, ali i transparentnosti samog glasanja. Ona je ukazala na sve jače sumnje publike da politički interesi narušavaju nepristrasnost EBU-a, naglasivši potrebu za upoređivanjem telefonskog i online glasanja, što bi pomoglo u vraćanju poverenja.

Slovenija nije usamljena – i Belgija i Španija tražile su reviziju rezultata, dok se u javnosti sve glasnije traži isključenje Izraela sa budućih izdanja takmičenja. Dokazano poverenje EBU-a u sopstveni sistem nikad nije bilo na težem ispitu.

Pored toga, mnogim državama učesnicama sve je neobičnije to što se Izrael već dve godine zaredom nalazi u samom vrhu televotinga, bez obzira na kontroverze koje prate njegovo učešće, što dodatno podstiče sumnje u regularnost i transparentnost sistema glasanja publike.

Predstavnica Izraela na Pesmi Evrovizije 2025.

Slovenija preti povlačenjem sa takmičenja

Generalna direktorka Televizije Slovenija, Ksenija Horvat, uputila je zvanično pismo EBU-u u kojem zahteva hitan sastanak povodom, kako navodi, ozbiljnih i rastućih zabrinutosti u vezi sa glasanjem i politikom učešća zemalja na takmičenju – sa posebnim osvrtom na učešće Izraela.

„Kao direktorka Televizije Slovenija, ponovo vam se obraćam zbog ozbiljne i rastuće zabrinutosti u vezi sa kontinuiranim učešćem Izraela na događajima u organizaciji EBU-a, posebno na Pesmi Evrovizije“, navodi Horvat u pismu.

Kako ističe, odgovor koji je RTV Slovenija prethodno dobila od EBU-a nije sadržao uverljiva ni konkretna objašnjenja, niti je odražavao hitnost i ozbiljnost situacije. U međuvremenu, humanitarna situacija u Gazi i okupiranim palestinskim teritorijama se dodatno pogoršala, a javna zabrinutost – kako u Sloveniji, tako i širom Evrope – značajno je porasla.

„Mnogi gledaoci u Sloveniji i drugim zemljama izrazili su ozbiljne sumnje u kredibilitet i transparentnost glasanja, naročito u političkom kontekstu koji je okruživao takmičenje. Osećaj da politički interesi mogu uticati na odluke o učešću ili krajnjim rezultatima ozbiljno je poljuljao poverenje javnosti u nepristrasnost EBU-a“, navodi se dalje.

Horvat je posebno naglasila da RTVSLO želi uvid u razliku između glasanja putem telefona i onlajn glasova, ocenjujući to kao ključno za povraćaj poverenja u integritet celokupnog procesa – „Kao javni servis, imamo obavezu da svojoj publici pružimo tačne i proverljive informacije“.

U zaključku pisma, Horvat upozorava: „Ako EBU ne preduzme konkretne korake i ne odgovori na ove zabrinutosti, razmotrićemo naše dalje učešće na Evroviziji. Bićemo prinuđeni na to ukoliko se ovi ključni problemi i dalje budu zanemarivali – i to ne samo iz etičke perspektive, već i u interesu javnosti“.

Na kraju, direktorka Televizije Slovenija pozvala je EBU da hitno organizuje otvorenu i inkluzivnu debatu među članicama – uključujući i izvođače, kao i predstavnike civilnog društva – o transparentnosti glasanja, načinu uključivanja zemalja i kredibilnoj primeni vrednosti koje EBU zvanično zastupa.

Foto: Alma Bengtsson / EBU

Foto: Alma Bengtsson / EBU

Španija najglasnija, uključio se i španski premijer 

Verovatno najglasniji u Evropi bio je španski premijer Pedro Sančez, koji je direktno zatražio suspenziju Izraela sa Evrovizije, pozivajući se upravo na presedan iz 2022. godine kada je Rusija izbačena iz takmičenja.

„Ne možemo imati duple standarde. Ako je Rusija izbačena zbog agresije na Ukrajinu, isto mora važiti i za Izrael zbog dešavanja u Gazi“, izjavio je Sančez, pozvavši Evropu da ostane dosledna vrednostima ljudskih prava.

Paradoksalno, španska publika dala je maksimalnih 12 poena izraelskoj pesmi, što je izazvalo buru reakcija. Španski javni servis RTVE odmah nakon finala zatražio je reviziju glasova, a zanimljivo je da su i tokom prenosa emitovali poruku podrške Palestini – uprkos upozorenjima EBU-a da se političke poruke izbegavaju.

Sančez je otišao i korak dalje – u govoru pred Kongresom nazvao je Izrael „genocidnom državom“, zbog čega je izraelsko ministarstvo inostranih poslova hitno pozvalo španskog ambasadora na razgovor.

Premijer Španije

Premijer Španije

Ostavite odgovor

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena

Možete koristiti ove HTML oznake i atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>