Evropska radiodifuzna unija (EBU) i organizatori Dečje Pesme Evrovizije 2024. godine, objavili su pre nedelju dana konačan spisak zemalja učesnika na ovogodišnjem takmičenju. Na 22. izdanju Dečje Evrovizije, koje će se održati 16. novembra u Madridu, nastupaće predstavnici iz 17 evropskih zemalja, među kojima nije predstavnik Srbije.
Srbija je do 2022. godine bila redovan učesnik na Dečjoj Evroviziji, ali se povukla sa ovog takmičenja, kako RTS navdi zbog velikih finansijskih troškova, ali i slabe zainteresovanosti među izvođačima odnosno kompozitorima.
Za razliku od „velike“ Evrovizije, Dečja Evrovizija ima niz svojih specifičnosti, a jedna od njih je i ta da organizatori održavaju žreb kako bi se utvrdila pozicija nastupa domaćina, ali i prvog i poslednjeg nastupa, dok ostale pozicije raspoređuju producenti takmičenja. Tako je žrebom odrđeno da će zemlja domaćin Španija nastupati pod rednim brojem 10. dok će Italija otvoriti šou, a Malta će zatvoriti takmičarski deo, odnosno nastupaće pod rednim brojem 17.
Spisak zemalja, naziv predstavnika i pesme, kao i redni broj pod kojim će svaka zemlja nastupati na Dečjoj Evroviziji 2024. izgleda ovako:
Šta treba znati o Dečjoj Evroviziji?
Dečja Evrovizija je jedno od najprestižnijih muzičkih takmičenja za mlade talente u Evropi. Svake godine mladi pevači iz različitih zemalja dobijaju priliku da predstave svoju zemlju kroz pesmu i svoje talente, na sceni koja je često u rangu sa scenom „velike“ Evrovizije.
Prvo izdanje održano je 2003. godine u Kopenhagenu, Danskoj i tada je učestvovalo ukupno 16. zemalja, među kojima nije bila tadašnja Srbija i Crna Gora, a prvi pobednik ovog takmičenja bio je predstavnik Hrvatske – Dino Jelusić koji je otpevao pesmu „Ti si moja prva ljubav“.
Prvi pobednik Dečje Evrovizije
Dečja Evrovizija ima jedinstven format i svoje specifičnosti u odnosu na „veliku“ Evroviziju. Učesnici su deca uzrasta između 9 i 14 godina, a svaka zemlja šalje jednog izvođača ili grupu sa originalnom pesmom. Takmičenje se sastoji od jednog finala, u kojem svi učesnici nastupaju. Pravila su prilagođena mlađoj publici, a fokus je na stvaranju prijateljske i podsticajne atmosfere, pa pesme često imaju pozitivnije poruke i teme koje odražavaju svet kroz dečje oči.
Broj učesnika na ovom takmičenju varira iz godine u godinu. Na prvom izdanju 2003. godine u Kopenhagenu nastupalo je 16. zemalja. Najveći broj učesnika bio je na Dečjoj Evroviziji 2018. godine u Minsku, kada su nastupali predstavnici iz 20. zemalja. Najmanji broj učesnika na ovom takmičenju bio je 12 i to na izdanjima 2012, 2013. i 2020. godine.
Što se tiče domaćinstva, ovde ne važi pravilo da pobednik sledeće godine organizuje takmičenje, već se organizator bira od strane EBU i dogovora potencijalnih gradova domaćina.
Kada je reč o glasanju na takmičenju i branju pobednika, ono je promenilo različite načine i formate tokom istorije održavanja. Trenutni način glasanja je taj što postoji stručni žiri iz svake zemlje učesnice koji dodeljuje poene po evrovizijskom principu, ali i online glasanje koje omogućava gledaocima iz celog sveta da glasaju za svoje favorite. Način glasanja uključuje glasanje za više pesama, uključujući i mogućnost da glasate za svoju zemlju. Ovaj sistem je uveden kako bi pre svega deca, kojima je ovo takmičenje i namenjeno mogla besplatno da glasaju, ali i da bi se povećalo interesovanje i uključivanje međunarodne publike u ovaj događaj.
Srbija na Dečjoj Evroviziji
Srbija je prvi put debitovala na ovom takmičenju 2005. godine, dok je još bila u državnoj zajednici sa Crnom Gorom, a odmah naredne godine je nastupala i samostalno.
Od tada naša zemlja je učestvovala ukupno 14 puta, a najbolji rezultat, treću poziciju, ostvarili smo 2007. godine, kada nas je predstavljala Nevena Božović sa pesmom „Piši mi“ i na izdanju 2010. godine kada nas je predstavljala Sonja Škorić sa pesmom „Čarobna noć“.
Srbija je svoj najgori rezultat zabeležila 2018. godine kada nas je predstavljala Dunja Jeličić sa pesmom „U la la la“, kada je zauzela poslednje mesto na tabeli.
Predstavnica Srbije na Dečjoj Evroviziji 2010. godine
Srbija je do 2022. godine bila redovan učesnik na Dečjoj Evroviziji, ali se povukla sa ovog takmičenja, a kao primarani razlozi navedeni su veliki finansijski troškovi i slaba zainteresovanost među izvođačima odnosno kompozitorima, te da je RTS doneo odluku da ne učestvuje u narednom periodu.
Poslednja predstavnica Srbije bila je Katarina Savić koja je na takmičenju koje se održavalu u glavnom gradu Jermenije, Jerevanu izvela pesmu „Svet bez granica“ i osvojila 13. poziciju na tabeli.