Organizatori ovogodišnje Pesme Evrovizije, zajedno sa Evropskom radiodifuznom unijom (EBU), blagovremeno su isplanirali mere kako bi se takmičenje u Roterdamu definitivno održalo, te da ni u slučaju većih ograničenja za putovanja usled pandemije koronavirusa ne bude prepreka da gledamo još jedan pravi evrovizijski šou sa takmičarskim kompozicijama. U sklopu toga, učesnici ovogodišnje Evrovizije su bili u obavezi da pre takmičenja snime rezervni nastup koji bi se emitovao tokom prenosa u slučaju da takmičari budu sprečeni da dođu u Roterdam. Osim predstavnica Srbije, u studiju RTS-a u Košutnjaku snimljen je i rezervni nastup Severne Makedonije, uz nadzor EBU-a. Jedina koja nije doputovala u zemlju lala je predstavnica Australije, Montenj, i samo njen rezervni snimak smo imali priliku da vidimo tokom prvog polufinala, 18. maja.
Večeras od 21 čas na zvaničnom YouTube kanalu Pesme Evrovizije, biće emitovan šou „Eurovision Song Celebration – Live-on-Tape – 1. deo“ sa rezervnim nastupima takmičara koji se nisu kvalifikovali za veliko finale:
- Slovenija / Ana Soklič – Amen
- Australija / Montaigne – Technicolour
- Severna Makedonija / Vasil – Here I Stand
- Hrvatska / Albina – Tick-Tock
- Rumunija / ROXEN – Amnesia
- Estonija / Uku Suviste – The Lucky One
- Češka Republika / Benny Cristo – omaga
- Austrija / Vincent Bueno – Amen
- Poljska / RAFAŁ – The Ride
- Gruzija / Tornike Kipiani – You
- Letonija / Samanta Tīna – The Moon is Rising
- Danska / Fyr og Flamme – Øve Os På Hinanden
Sutra uveče od 21 čas, gledaćemo „Eurovision Song Celebration – Live-on-Tape – 2. deo“ i rezervne nastupe finalista, uključujući i nastup srpskih predstavnica Hurricane.
- Kipar / Elena Tsagrinou – El Diablo
- Albanija / Anxhela Peristeri – Karma
- Izrael / Eden Alene – Set Me Free
- Belgija / Hooverphonic – The Wrong Place
- Rusija / Manizha – Russian Woman
- Malta / Destiny – Je Me Casse
- Portugal / The Black Mamba – Love Is On My Side
- Srbija / Hurricane – Loco Loco
- Grčka / Stefania – Last Dance
- Švajcarska / Gjon’s Tears – Tout l’Univers
- Island / Da∂i Freyr og Gagnamagni∂ – 10 Years
- Španija / Blas Cantó – Voy A Querdarme
- Moldavija / Natalia Gordienko – SUGAR
- Nemačka / Jendrik – I Don’t Feel Hate
- Finska / Blind Channel – Dark Side
- Bugarska / Victoria – Growing Up is Getting Old
- Litvanija / The Roop – Discoteque
- Ukrajina / Go_A – Shum
- Francuska / Barbara Pravi – Voilà
- Azerbejdžan / Efendi – Mata Hari
- Norveška / TIX – Fallen Angel
- Holandija / Jeangu Macrooy – Birth of a New Age
- Italija / Måneskin – Zitti E Buoni
- Švedska / Tusse – Voices
- San Marino / Senhit – Adrenalina
Jedini izuzetak su Irska i Ujedinjeno Kraljevstvo, čiji predstavnici žele da ih ljudi pamte po nastupima uživo sa roterdamske scene, te njihove rezervne nastupe nećemo videti, ali će svakako biti prisutni u ovim specijalnim izdanjima.
- eurovision.tv